31 Temmuz 2013 Çarşamba

Gözünüzü tanıyın!

Bir önceki yazımda, kişinin yüzünü tanımasının öneminden bahsetmiştim.

Biz kadınlar, makyajda genelde gözlerimizi ön plana çıkartmayı seviyoruz. Kedi gibi gözler, ok gibi kirpikler, gizemli bakışlar filan denince.. Haliyle iş, gözlerden başlıyor!

- Geçen bir kız gördüm, gözlerini nasıl güzel boyamış, bakmalara doyamazsın. Ben yapmaya kalkışınca pandaya dönüyorum!
- Vallahi bir tek eyeliner çekip çıkıyorlar, benimkilerin kuyruklarının biri Şam'a bakıyor biri Bağdat'a!
- Benim gözüm far tutmuyor, ya topaklanıyor ya pufff uçuveriyor. Millet nasıl oluyor da tüm gün göz makyajı sabit geziyor anlamıyorum.

Kulağa ne kadar tanıdık geliyor, değil mi?
Bu ve bu gibi sorunların çoğunun çözümü, gözünüzü tanımaktan geçiyor.
"Aman bildiğin göz işte!" demeyin.
Makyaj öncesinde, bilinmesi gereken beş nokta var.Herkesin göz yapısı farklıdır. Gözleriniz gömük olabilir, çıkık olabilir, kaşınızın şekli kaş kemiği alanını geniş ya da dar bırakıyor olabilir.
Sorun değil.
Düzgün bir ışık altında aynanın karşısına geçin (florasan aydınlatmalı mekân, çok daha iyi sonuç verecektir) ve göz yapınızı dikkatle inceleyin.
Pamaklarınızı kullanın, bu beş noktanın gözünüzün neresinden başlayıp neresinde bittiğini inceleyin. (Aman dikkat, gözünüzü çıkarmayın! :) )

Gerek görürseniz, iki gözünüzde yer alan bu noktaların birbirine olan oranını ve mesafesini daha net anlamak için, bir makyaj fırçasının sapını kullanın.

Gözünüzü tanıdıkça; gölge vermek, gözü daha iri ve aydınlık göstermek ve hepsinden önemlisi, düzgün eyeliner çekebilmek konusunda çok daha başarılı olduğunuzu göreceksiniz.

Haydi, ayna başına!

Hiç yorum yok :

Yorum Gönderblogger template by lovebird