5 Ağustos 2013 Pazartesi

Cildinizin alt tonunu belirleyin! / Fondöten seçiminde altın kurallar!

Yüzünüze tam uyum sağlayacak bir fondöten ve kapatıcı bulmak genelde zorlu bir iştir. Hele ki online alışveriş yapıyorsanız! Çünkü bu seçimler, sadece teninizin esas rengini bilmenizle bitmez. Cildinizin alt tonunu da belirlemeniz gerekir!

Aslında alt ton kavramı, kavram olarak hayatımızda pek yer etmese de, uzun yıllardan beri içgüdüsel olarak bilinen bir şey. En basit haliyle özetleyecek olursak, daha önce cesaret edip de hiç kullanmadığınız renkte bir bluz almaya niyetlenince, aynanın önüne geçip, o rengin size "gidip gitmediğine" bakıyorsunuz, değil mi? Ya da "Mor seni çok soluk gösterdi, ah kırmızı tam da senin rengin!" gibi söylemleri günlük hayatınızda sık sık duyuyorsunuzdur. İşte bu, cildin alt tonuyla ilgili bir olay.

Peki alt tonunuzu nasıl öğreneceksiniz?

Düzgün ışıklandırılmış bir ortama geçin ve bileğinizin iç kısmında yer alan damarlara bakın.Cilt alt tonu soğuk kişiler genelde;

Mavi ya da grimsi göz rengine sahiptir.
Saçlar sarı, kahverengi ya da siyah olabilir.
Cilt, güneş altında mavimsi durur.
Mavi, kırmızı, pembe, beyaz ve mor; soğuk cilt alt tonuna sahip kişilerde iyi durur.
Gümüş rengi takıları, altın rengi takılardan çok daha iyi taşırlar.


Cilt alt tonu nötr olan kişiler;

Her tür saç ve göz rengine sahip olabilir. Belli bir sınıflandırma yoktur.
Şanslı olduğunuzu rahatlıkla söyleyebiliriz çünkü her türlü renk ve maden, nötr alt tonlu ciltlerde oldukça iyi durur.
Güneş altında cilt, yeşilimsi durur.


Cilt alt tonu sıcak olan kişiler genelde;

Gözler genellikle kahverengi, ela ya da yeşildir.
Toprak tonları, sarı, ekru gibi renkleri iyi taşırlar.
Düz beyaz ve pastel tonlar ise silik gösterir.
Altın rengi takılar, gümüş rengi takılardan çok daha iyi durur.
Güneş altında cilt, sarımsı bir renk yayar.


Eğer cilt alt tonunuzu belirlemekte güçlük çekiyorsanız, çeşitli kozmetik mağazalarının düzenlediği özel günlere katılan cilt uzmanlarından yardım alabilirsiniz.


Peki. Cildinizin tonunu biliyorsunuz. Alt tonunu biliyorsunuz. Uygun fondöteni nasıl seçeceksiniz?

- Ek sık yapılan hata, fondöteni elinizde denemektir. Yapmayın. Alışveriş öncesinde yüzünüzü temizleyin, ölü derilerden arındırın ve nemlendirin. Ciltte ölü deri ya da makyaj kalıntısı olması, fondötenin hem renk, hem yapı hem de duruş anlamında doğru sonuç vermemesine neden olur.

- Fondöten seçiminizi mutlaka ama mutlaka düzgün bir ışık altında (gün ışığı en iyisidir) ve yüzünüze uygulayarak yapın.

- Fondöten alırken üzerinizde beyaz bir giysi olmasına özen gösterin, böylece başka renkler cilt alt tonunuzu gölgelemez, siz de daha doğru bir tercih yaparsınız.

- Fondötenin, üç noktada nasıl durduğuna bakın: Yüz, boyun, dekolte. Yüzümüz ve dekolte kısmımız güneşe daha fazla maruz kaldığı için, genelde boyundan daha koyu renktedirler. Bu üç noktanın renklerine en uygun kalacak rengi seçin.

- Fondötenin rengi kadar yapısı da önemlidir. Cildiniz kuru mu, yağlı mı, karma mı? Gözeneklerinizin yapısı nasıl? Cildiniz yağlıysa, eliniz sıvı kıvamlı fondötenlere gitmesin. Stick fondötenler sizin için daha uygun olacaktır.

- Son olarak.. Rengi, yukarıda bahsettiğim üç noktayla üç aşağı beş yukarı uyum gösteren, cilt alt tonunuza uyum sağlayan, cilt tipinize uygun bir fondöten aldınız diyelim. Eve geldiniz, uyguladınız. Ama gene de kendinizi soluk hissediyorsunuz. Sorun değil. Makyaj uzmanları, "cilt rengini bazın kendisiyle düzeltme" eğilimini, yapılan başlıca büyük hatalardan biri olarak nitelendiriyor. Siz bu hataya düşmeyin, yüzünüze boyut kazandırmak için bronzerlar pudralardan ve allıklardan yararlanın.


ALLIK DEMİŞKEN!

Fondötende olsun, pudrada olsun, allıkta olsun; sarı, şeftali ve kahve tonlarına sahip ürünler daima sıcak, pembeye kaçan ürünler daima soğuk skaladadır.

Keyifli alışverişler!

9 yorum :

 1. Çok yararlı bir post olmuş :)

  YanıtlaSil
 2. Acemiler için süper bilgiler vermişsin eline sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. Zamanım oldukça dahası da gelecek umarım! :)

   Sil
 3. Harika blogumda allıktan bahsederken postuna bağlantı yaptım teşekkürler böyle güzel bilgiler paylaştığn için :)

  YanıtlaSil
 4. ay ben hala kendi cilt alt tonumu belirleyemedim desem? çıldırmak üzereyim anlayamıyoruuuummm :)

  YanıtlaSil
 5. Çok güzel bilgiler bunlar, emeğinize sağlık. Sevgiler <3
  http://www.duygugoker.blogspot.com/

  YanıtlaSilblogger template by lovebird