4 Ocak 2015 Pazar

Sihirli Ay Işığı - Magic In The Moonlight


2015'te daha fazla film izleme ve daha fazla kitap okuma hedefime sadık kalarak, ilk yorumumu sizlerle paylaşıyorum.

Mod: Yorucu bir gün geçirdiyseniz, kafanız akıl oyunlarıyla debelenemeyecek kadar pelteleşmiş bir haldeyse ya da sadece oturup keyifli, güzel ve kaliteli bir zaman deneyimlemek istiyorsanız, Woody Allen'ın yazıp yönettiği bu film sizin için ideal.

Oyuncular: Başrolleri yılların eskitemediği başarılı aktör Colin Firth ve nev-i şahsına münhasır kişiliği ile geniş bir kitlenin kalbini fetheden Emma Stone paylaşıyor.

Konu: Döneminin en başarılı illüzyon ustalarından biri olan Stanley'nin (Colin Firth) sahne dışı uğraşlarından biri de, kendini "spiritüel" ya da "medyum" olarak tanıtan dolandırıcıların maskesini düşürmektir. Bunca yıl el atmadığı sihir numarası kalmayan ve aldatmacanın her türlüsünü yakından tanıyan Stanley'i kandırmak imkansızdır.


Ancak bir akşam, Stanley'nin maharetini ve aşırı rasyonel yapısını bilen çocukluk arkadaşı Howard çıkagelir ve işin rengi değişir. Zira Howard, bir süredir Güney Fransa'da yaşayan oldukça zengin ve sosyetik bir ailenin yanında misafir olarak bulunmaktadır. Ve aile; geçmişten, gelecekten, gaipten ve ruhlardan mesajlar getiren bir medyumun etkisi altındadır. Sorun ise, kendisi de illüzyonist olan Howard'ın, söz konusu medyumun bir sahtekar olduğunu ispatlayacak hiçbir somut kanıt bulamamasıdır.

İş başa düşer ve iki arkadaş, Güney Fransa'ya doğru yola çıkar.


Yorum: Filmi tek bir kelimeyle ifade etmem gerekse, "sevimli" derdim. İnsanın içini ısıtan, gülümseten ve yaşadığımız dünyanın maddi yönü ile manevi yönünü sorgulatan bir yapısı var. Dekorlar, kostümler, mekân seçimi ve konunun yorumlanış tarzı son derece zarif. Tabii bu noktada merak olgusu da ön plana çıkıyor. İşin içinde bir bit yeniği mi var yoksa gerçek bir medyumla mı karşı karşıyayız, şüpheye düşüyorsunuz. Bu da filmin keyifli yanı.

Bu arada, Woody Allen'ın Stanley karakterine hayat verirken efsane isim Harry Houdini'den etkilendiği bariz bir şekilde ortada. Bilen bilir, Houdini annesinin ölümünden sonra onunla irtibat kurmak için çeşitli spiritüalistlere başvurmuş, sonuç alamayınca da hayatının kalan kısmını sahte medyumları ifşaya adamıştı. Hatta bu sebeple pek çok düşman edinmişti.

Sizi filmin Türkçe altyazılı fragmanıyla baş başa bırakıyorum.
Ne hikmetse fragmandaki görüntülerin çekimi koyu çıkmış. Film böyle değil tabii ki!


İyi seyirler!

Not: Görseller alıntıdır.

6 yorum :

 1. Filmi merak ettim. Bu tarz insanı yormayan filmleri izlemekten keyif alıyorum. Eğer ilginizi çekerse ben de sizi bloguma beklerim. Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hafif, keyifli, sakin bir film. Dozunda. Davetiniz için teşekkürler, takipteyim :)

   Sil
 2. kelebek etkisiyle birlikte bir blog hediyeleşme etkinliği düzenledik, ilgini çekerse seni de aramızda görmek isteriz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olabilir, neden olmasın? İlk fırsatta inceleyeceğim :)

   Sil
 3. merhaba, ziyaretin beni sevindirdi, film önerin için çok teşekkürler, izleyeceğim.

  YanıtlaSilblogger template by lovebird